K
Kérdezte a lányom legutóbb Mysore óra után a teremben csendben pihenők láttán. Épp hogy bekukkantott, már indulóban voltunk. Persze, óvodás szemmel érthetetlen, miért is fekszik valaki le fényes nappal egy sötét szobába, amikor nem muszáj “aludni”? Öt évesen az ember azért küzd általában, hogy ezt megúszhassa…
Személy szerint egyre jobban szeretem a jóga gyakorlásának ezt a részét: a meditációt és a relaxációt. Gergő (Németh Gergely, a Mandala Jógastúdiók vezetője és a haladó hatha jóga képzésen a mesterem) tanácsai szerint reggelente, legalább négyszer, ötször egy héten pranajamával kezdem a napot. Hajnal 6 óra körül, közvetlenül ébredés után gyakorlok. Közel egy hónap távlatából a következőket figyeltem meg: az első hét után rögtön a mélyebb alvást. Két hét után az előzőekhez képest korai felkelés is magától értetődően megy. A korábban szintén megszokássá vált reggeli kávézás is várhat, először a légzőgyakorlatok következnek!
Ha a légzés szabálytalan, az elme ingadozik, ha a légzés stabil és erős, akkor olyan az elme is.
Heti kétszer teremben gyakorlom az ashtangát, a többi napokon otthon a kora reggeli órákban, a légzőgyakorlatok után vagy késő délután.
A légzőgyakorlatok végzése a bandhákat (múla és uddhijána)is megerősítette. Sokkal tudatosabb is lettem, most elég, ha rá gondolok és már húzódnak felfelé…
Az egyetlen negatív tapasztalat a légzőgyakorlatokkal kapcsolatban, hogy a jobb bordakosár legalsó lengőbordája alatt érzek mostanában szúró fájdalmat kapalabhati közben. Figyelemmel próbálom az esetleges feszülést ezen a területen oldani, már sokkal ritkábban jelentkezik, de időnként még érzem.
Általánosságban pozitív hatásokat érzékelek: könnyedebb a légzésem, észreveszem, ha nem lélegzem folyamatosan vagy ha valami miatt visszatartom a levegőt. Nyugodtabb az elmém is. Egy példa: korábban féltem a sötétben, most biztonságban érzem magam benne. Csak nemrég tudatosult bennem, hogy egy ideje magától értetődőtermészetességgel közlekedem éjszaka is a lakásban… Azt hiszem, idevág B.K.S. Iyengar egy gondolata: “Ha a légzés szabálytalan, az elme ingadozik, ha a légzés stabil és erős, akkor olyan az elme is.“
Melyek ezek:
Vadzsrászanában
Teljes jóga légzés 3x
Hasi légzés 5-6x
Fújtató hasi légzés 5-6x
Kapalabhati légzés 3×108 légzés
Csecsemőpózban pihenés
Vadzsrászanában
Váltott orrlyukas légzés 11 kör
Szukhászanában vagy sima keresztezett lábú ülésben
Meditáció
Savászanában
Relaxáció
COMMENTS
There are no comments yet!