Kis jóga-filozófia az igazság valóság természetéről
„Az igazság távlatok kérdése; minél messzebb jutunk a múlttól, annál konkrétabbnak és hihetőbbnek érezzük – és a jelen, minél közelebb vagyunk hozzá, annál képtelenebb.” Salman Rushdie Az éjfél gyermekei
A jóga a jelenre tanít. A jelenben való levésre, annak teljes át-élésére, a jelen-létre. A múlt képzeteinek, a jövő fantáziáinak illúzió természetére rávilágít Krisnamurti a Nincs más forradalom c. írásában:
„Az igazság soha nem a múltban van. A múlt igazsága az emlékezet hamuja; az emlékezet időhöz kötött, és a tegnap holt hamvában nincs igazság. Az igazság élő dolog, nem az idő tartományában található.”

“Jogas csitta vritti niródas”. Az elme vizének tiszta tükrében “fodrózódás mentesen” látható a valóság.
Az elme (csitta), mely az érzékszervek benyomásait dolgozza fel. A múlt folyamának tanult dolgait, szokásait és a jövőre vonatkozó képzeteinket ezekből az értelem (buddhi) teremti meg. A dolgok objektív voltát ezen a módon nem lehet meghatározni, hiszen az „én” mindig benne van minden gondolatunkban, döntésünkben. A jelenben levés viszont azt tanítja, hogy az én-jellegű gondolkodás csak hátráltatja a pillanat megélését és befogadását.

“Ez nem pipa.” – hirdeti híres képén a belga szürrealista művész, René Magritte utalva a befogadó jelenlétére is a képen.
Ha kitágítjuk tudatunkat – például meditációval – az Önvaló felé, akkor a dolgokat önmaguk teljességében szemlélhetjük, ami egy mélyebb megértéshez vezet el bennünket.
COMMENTS
There are no comments yet!